петък, 27 септември 2013 г.

Пътят на коприната

Сред подаряваните дарове за богати велможи важен акцент била една тъкан , която се равнявала по стойност с благородните метали и скъпоценните камъни - това била копринената тъкан.Днес тя е навсякъде , дори лети в Космоса, но навремето е използувана само за императорският гардероб.
Китай 3000 г. преди Хр.
В едно планинско село живеело момиче с името Кси-Линг-Ши. Всеки ден тя ходела до планината да бере билки и плодове. Веднъж тя забелязала дебели гъсеници, които ядели лакомо листата на едно дърво. Дълго ги наблюдавала. Забелязала, че пускат бяла нишка.
Минало време, тя се сетила за тях и пак се върнала на същото място. За нейна голяма изненада цялото дърво било отрупано с бели топченца (пашкули). Кси-Линг-Ши ги събрала и когато се прибрала се опитала да извлече нишка . Успяла. С тази нишка дори изтъкала фин плат.
Когато императора на Китай минавал през нейното село тя му подарила плата. Той толкова се впечатлил от плата, че и поискал ръката. Така Кси-Линг-Ши станала императрица. Мъничката
копринена пеперудка подари-
ла на цялото човечество коп-
рината, а момиченцето вече императрица, от
благодарност за ценния подарък била издигната за богиня.Тайната за производството на плата се пазела повече от 3000 години и никой не подозирал за нея.Изнасянето на копринените пашкули било строго забранено а нарушителите ги чакало смъртно наказание.
Коприните обикновено ги па-
зели само за императорите в
Китай, за тяхна собствена
употреба или за подарък, но
постепенно тъканта се разп-
ространила в китайската кул-
тура, както и в по-голямата
част отАзия. Коприната бър-
зо станала популярна из ра-
йоните, посещавани от ки-
тайски търговци, заради сво-
ята текстура и еластичност.
Копринените фибри са с
форма на триъгълна призма
със заоблени върхове. Това
отразява светлината под раз-
лични ъгли, давайки на коп-
рината естествен блясък. През 552 г.след. Хр. император Юстиниан изпраща двама монаси за мисия в Азия.Те се оказали много находчиви - издълбали в своите бастуни тайници. Там скрили личинки и пашкули и така изнесли тайната пазена толкова ревниво.Така след една от  най-ранните прояви на промишлен шпионаж във Византия започнало усилено производство на коприна.
Мен разбира се друго ми направи не много приятно впечатление.Докато излизат от пашкулите, бубите разрушават копринената нишка, която са направили.Затова селяните е трябвало да избират между коприната и бубата. Най често те убивали бубата още докато е в пашкула за да извадят копринената нишка цяла. ЕДИН КОПРИНЕН ШАЛ КОСТВАЛ ЖИВОТА НА ХИЛЯДИ БУБИ.......
Ваш Сиси Блонд

Няма коментари:

Публикуване на коментар