А и напоследък като че ли то се реабилитира като все по-често
започна да заема място в съвременното ни ежедневие а и на модният подиум.....
Млад дизайнер ,като Линеа Бах създаде така нареченото ''Urban kimono'' което е идеално за домашна употреба особено след напрегнат работен ден. Марката ''Takuya Angels'' скъсява кимоното за да подчертае красивите женски колене. Тя дори стигна още по-далеч като създаде кимоно в стил готик. Тези кимона са предимно черни с множество лентички и панделки....Можете да срещнете кимона за домашни любимци или ''Red Maloo'',които са за да облекат лаптопа или дискмена.....
Кимоно на японски буквално се превежда като ''нещо за обличане''.Първото кимоно се появява през 5 век. Но през 16 век става масово използвано.
Тогава се формира и окончателната ѝ кройка. След това цели 300 години кимоното е основната дреха ползвана от мъже, жени и деца независимо от социалният им
статус.
Кимоното е Т-образна
дълга и отворена отпред дреха, обгръщаща тялото от ляво на дясно. Пристяга се със широк пояс наречен '' оби''.
Този пояс се завързва така че възелът на шнура да се пада
отзад.
Отпред са ги вързвали само леките жени.
Има около 360 начина за връзване на ''оби'', а преди са разполагали и със специални хора ,които се занимавали само със връзването.Ръкавите на кимоното са дълги и торбести. Целта е ,чрез тях да се проветряват през горещото и влажно лято в Япония. Ръкавите са имали и друга функция. От тях е можело да се разбере дали притежателката е омъжена или не. Когато ръкавите са били богато украсени и дълги до земята означавало че дамата е неомъжена. А омъжените носели кимоно с по-къси ръкави и доста семпъл рисунък.
Кимоното има удивителното свойство да прикрива недостатъците на тялото. Женското кимоно е в по-ярки цветове, докато мъжкото е в по-тъмни.
През периода Хейан от японската история са се носели 12 кимона едно върху друго. Вкуса на една жена се определяло по това как съчетава цветовете на кимоната, които обличала.
По
време на периода Едо, кимоното се превръща в белег за социален статус, като се гледало формата и мотивите на кимоното, качеството на материята и ширината на пояса . По това се съобразявало и кое по какъв повод ще се облича. Цветовете на материята. и подплатата се съобразявали спрямо сезона.
Най-импозантните кимона се наричали ''учикаке'', които се носели по време на празници и церемонии. За сватба се обличало кимоно ''широмуку'' - неопетнено кимоно. Всичките ѝ части са били в бяло. След церемонията за вричане, булката се преобличала в червено кимоно и тогава започвало приемането ѝ от новото семейство и роднини.
Селяните, рибарите и обикновените хора се обличали в кимона от памук или коноп.Коприната била запазена само за богатите и знатните.
Разбира се най-важното на кимоното не е толкова кройката, колкото декора....
Имало стотици техники за декорация на кимоната.....декорирането на някои продължавало с години...
Япония е островна държава заобиколена с морета. Природата е богата и красива. Има четири сезона. Тази среда определено повлиява на дизайна на японското кимоно. Техниките на бродиране,боядисване и рисуване са умело и артистично използвани в кимоното за да се илюстрират богатата природа като цветя,дървета, птици и животни.
Най прочутите са кимоната Юзен носещи името на майстора - художник и декоратор....Дори и днес цветовете на старите кимона са толкова ярки и жизнени .Причината е във водата в която са се потапяли след боядисване.....водата е била мека без желязо в състава...
Днес да притежаваш кимоно Юзен е престиж....
Ваш Сиси Блонд...
Няма коментари:
Публикуване на коментар